1396/4/14 چهارشنبه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه صورت پذیرفت؛ اولین جلسه طرح مطالعاتی تفسیر المیزان اولین جلسه طرح مطالعاتی تفسیر المیزان با حضور حجت الاسلام محرابی از اساتید حوزه و از شاگردان آیت الله جوادی آملی، دانشجویان علوم قرآنی، طلاب و اعضای علاقمند به مسائل دینی برگزار شد؛

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه، اولین جلسه طرح مطالعاتی تفسیر المیزان، با حضور حجت الاسلام محرابی از اساتید حوزه و از شاگردان آیت الله جوادی آملی، اساتید و دانشجویان علوم قرآنی، طلاب و اعضای علاقمند به مسائل دینی روز سه شنبه 13 تیر ماه 96  راس ساعت 17 در محل سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد؛

در این جلسه رضا کریمی معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در ابتدا ضمن معرفی طرح مطالعاتی المیزان و ارائه کلیاتی از روش گروه المیزان به حاضرین در جلسه،  خاطر نشان کرد: حضور این تعداد از افراد در جلسه ای با موضوع یک تفسیر تخصصی و عمیق غنیمت و موجب دلگرمی است.

کریمی با اشاره به اینکه در حال حاضر جلد ششم تفسیر المیزان و‌ جلد 23 تفسیر تسنیم‌، در حال مطالعه و نکته برداری است، گفت: روش کار به این صورت میباشد که اعضای گروه هر هفته 50 صفحه را مطالعه نموده، نکات مهم را یادداشت برداری و به گروه ارائه می‌کنند، در صورت لزوم مباحثه پیرامون نکات انجام می شود. علاوه بر این، مطالعه تطبیقی با تفسیر تسنیم توسط برخی اعضای گروه نیز انجام‌ می شود.

وی در ادامه گفت: به همه اعضا توصیه می کنم که هیچ خلاصه ای، خواندن متن اصلی تفسیر را جبران نمی کند بلکه درک خلاصه با پیش مطالعه متن اصلی عمیق‌تر و‌مفیدتر می شود، مطالعه آیات و‌ فهم آنها موجب انس و‌ نوری می‌شود که استعداد فهم مطالب و قضاوت صحیح را بالا ‌می برد.

معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان، با اشاره به اینکه هر جمعه خلاصه نکات منتشر خواهد شد ابراز کرد: از دیگر برکات این فعالیت، یادداشت های است که در حین بحث در مورد نکات تفاسیر به وجود آمده است، تحلیل تطبیقی تسنیم و المیزان نیز از دیگر فواید تشکیل گروه مطالعاتی المیزان است.

در ادامه جلسه حجت الاسلام محرابی از اساتید حوزه و شاگردان آیت الله جوادی آملی، مهم ترین عرصه مطالعات دینی تفسیر المیزان دانست و گفت:

ادعا نمی کنیم همه خوبی‌ها در المیزان است بلکه خوب است از تفاسیر اجتماعی ساده تر مانند تفسیر نمونه نیز استفاده شود.

محرابی ویژگی هایی که سبب شده تفسیر المیزان اهمیت زیادی داشته باشد را چنان بیان کرد:

1.       جامع الابعاد بودن قبل از المیزان عمده تفاسیر در یکی از ابعاد لغوی، ادبی، کلامی، عرفانی، روایی، اجتماعی و علمی بوده اند، اما المیزان جامع همه این تفاسیر است و همه ابعاد را در خود دارد. البته علامه در هر بعد نکات مهم را گفتند و لذا برخی آیات را زیاد بحث نکرده اند، که لازم است در این موارد به دیگر تفاسیر مراجعه کنیم.

     2 . بی رنگ بودن: علامه قبل از تفسیر تحت تأثیر مباحث فلسفی و علمی مانند آن قرار نمی گرفت

      3. تفسیر قرآن به قرآن: این روش از استاد علامه آیت الله قاضی گرفته شده، ولی علامه طباطبایی آن را محقق کرد. اساس این روش این است که آیات قرآن زوج هستند و برخی خانواده معنایی آیات را تشکیل می دهند. بر این مبنا بود که علامه روایات ضعیف که با جمع بندی او از آیات سازگار نبود را نمی پذیرفت.

      4. زلال و الهامی بودن:  به نظر می رسد برخی نکات علامه با الهام الهی و دریافت زلال او گرفته شده است.

      5 . نظام وارگی تفسیر: تفسیر و بلکه همه آثار علامه، تحت تأثیر شخصیت یکپارچه ایشان با هم اختلاف و تضاد ندارد. مانند خود قرآن که اختلاف در آن نیست. علت این ویژگی به این دلیل است که خود علامه طباطبایی تفسیر قرآن به قرآن می کرد و تحت تأثیر قرآن بود.

      6 . نقد تفاسیر مادی و غرب زده از دیگر ویژگی های تفسیر المیزان است.

در پایان هریک از اعضای گروه نکته نظرات خود را پیرامون طرح و تفسیر اعلام کردند.
لازم بذکر است که علاقمندان به این طرح میتوانند جهت عضویت در گروه مطالعاتی المیزان از طریق لینک زیر اقدام نمایند. 
 https://t.me/joinchat/AAAAAEFjjj3p44hsvDt7xg 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 857
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما