1396/4/25 يكشنبه به همت کتابداران شهرستان هرسین صورت پذیرفت؛ برگزاری نشست کتاب‌خوان در کتابخانه‌های عمومی نبی اکرم(ص)، گلستان و ملاصدرا با تلاش کتابداران کتابخانه های عمومی نبی اکرم(ص)، گلستان و ملاصدرا شهرستان هرسین، نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای با حضور اعضا و دوستداران کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، شاحسین بابایی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین از برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای در روز چهارشنبه 21 تیرماه 96 در کتابخانه های عمومی نبی اکرم(ص)، گلستان و ملاصدرا این شهرستان خبر داد.

بابایی ضمن اعلام این خبر ابراز کرد: کتابداران کتابخانه عمومی نبی اکرم(ص) روز چهارشنبه 21 تیرماه 96 نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای را با معرفی 5 کتاب برگزار کرد که در ادامه به مرور اجمالی آن ها می پردازیم.

«کیمیاگر» نوشته: پائولو کوئیلو، ارائه توسط: کیانوش نظری؛

این کتاب به قلم نویسنده ی شهیر برزیلی پائولو کئیلهو روایت جذاب و شیرینی از چوپان جوانی است که در پی رویاهای خود به سوی ناشناخته ها به پرواز در می آید . وی در مسیر خود ضمن آشنایی با چند نفر که تاثیر بسیار زیادی در آینده ی خود ایفا می کنند در صدد است که تعبیر رویای خود را به سرانجام برساند. رویایی که در آخر منجر به خودشناسی شخصیت اصلی داستان می شود.

«ای شاخ تر به رقص آ» نوشته: کاظم رستمی، ارائه توسط: سید حسین موسوی کیا؛

این کتاب گزیده‌ی غزلیات ناب دیوان شمس است، که در انتخاب آن سادگی کلام و روانی معنی به همراه موسیقی و وجد شعر مورد نظر قرار گرفته است.

«موبی دیک» نوشته: هرمان ملویل، ترجمه: نوشین ابراهیمی، ارائه توسط: امیر ایمانی؛

 موبی دیک از برجسته ترین رمان های نوشته شده به زبان انگلیسی است که داستان زندگی ناخدایی به نام اهب را روایت می کند که در یکی از سفرهای دریایی خود در جدال با نهنگ عظیم الجسه ای یکی از پاهای خود را از دست می دهد و در صدد انتقام از نهنگ بر می آید . انتقام کوری که سرانجام به مرگ وی می انجامد.

«تاریخچه انقلابات جهان» نوشته: حبیب الله شاملویی، ارائه توسط: میلاد آذرنگ؛

کتاب حاضر، جلد دوم از مجموعه 'تاریخچه انقلابات جهان' است که طی آن، مولف کوشیده است علل و عوامل وقوع انقلاب در دو کشور هند و پاکستان را از زوایای مختلف بررسی و تشریح نماید. افزون بر آن، نشان می‌دهد که چگونه نیروهای خارجی در طول تاریخ همواره کوشیده‌اند با صرف هزینه بسیار و با دخالت مستقیم نیروهای خود از وقوع انقلاب در کشورهای مختلف جلوگیری کنند.

«توماس ادیسون» نوشته: تی اس لی، ترجمه: فروغ فرجود، ارائه توسط: مهدی زکی شاه‌ملکی؛

 توماس آلوا ادیسون در روز یازدهم فوریه سال 1847 در شهر میلان در ایالت اوهایوى آمریکا به دنیا آمد. بحق مى توان گفت که ادیسون یکى از آن افرادى بود که از اقشار پائین اجتماع منشاء گرفت و بعدها به شهرت و ثروت فراوان رسید (توماس ادیسون در آمریکا تحت عنوان «از ظرف شویى به میلیونرى رسیدن» نامیده مى شود). توماس ادیسون بدون شک امروزه یکى از قهرمانان ملى آمریکا به شمار مى آید.

همچنین کتابخانه عمومی گلستان واقع در شهرستان هرسین روز چهارشنبه مورخ  21 تیر ماه چهارمین نشست کتاب­خوان کتابخانه ای خود را در سال 96 با معرفی 7 کتاب در محل کتابخانه با حضور جمعی از اعضا برگزار نمود که در ادامه به مرور اجمالی آن ها می پردازیم.

«افسانه باسات» به روایت: پریسا برازنده، ارائه توسط: کوثر شاهمرادی؛

 کتاب «ده ده قورقود» شاهکار ادبی و حماسی ترک است که 12 داستان آن بر پایه اساطیر و تاریخ ترکان سروده شده است. کتاب «افسانه باسات» در واقع اقتباس و بازآفرینی یکی از داستان‌های این مجموعه است،   متن اصلی این کتاب 12 بخش دارد که بر مبنای اساطیر تاریخی ترک‌ها سروده شده است. بر اساس این افسانه پیری که کلام مقدسی دارد در مراسم مختلف میهمانی، عزا و ... شرکت می‌کرده و سرودهای خود را با ساز برای حاضرین می‌سروده و می‌خوانده است.

«شب بارانی و شش قصه» به روایت: محمود پوروهاب، ارائه توسط: آتوسا خوشخو؛

 مجموعه ی چهارده جلدی «قصه های خیلی قشنگ» به قلم: محمود پوروهاب و مجید ملامحمدی، برای کودکان نوشته شده است. هر جلد از این کتاب ها به یک موضوع نو و خواندنی از قبیل مهربانی با حیوانات، ارزش کار و تلاش، گذشت و بخشش، احترام به دیگران، کمک به نیازمندان، مهمان نوازی، ارزش صدقه، احترام به پدر و مادر، مهربانی با کودکان، عیادت بیماران، محبت به غیر مسلمانان، شوخی ها، درباره‌ی انصاف و عدالت و درباره‌ی ارزش علم. هرکتاب در بردارنده ی چند قصه ی شیرین درباره رفتار و زندگی چهارده معصوم علیهم السلام است. هر کدام از این قصه های آموزنده می تواند در روش های تربیتی - رفتاری کودکان به کار آید.

 «این پسر چقدر کتاب می خورد» به روایت: الیور جفرز، ارائه توسط: نگار نجفی نژاد؛

 این کتاب در مورد پسری به نام «هنری» است که علاقه زیادی به کتاب خوردن دارد و هر نوع کتابی را می‌خورد. یک روز متوجه می‌شود اینقدر کتاب خورده که دچار مشکلات جسمی شده است. بزرگترها به او توصیه می کنند که به جای کتاب خوردن کتاب را بخواند ، هنری هم کتاب را باز می کند و متوجه می شود که علاقه زیادی به کتاب خواندن دارد . هنری این بار با خواندن کتاب های زیاد از همه چیز مطلع می شود و در فکر و خیال های کودکانه اش مدال باسوادترین آدم روی زمین را می گیرد .

این کتاب که محوریت آن تصویر است؛ متن کمتری دارد تا خواننده بتواند با تصاویر ارتباط برقرار کرده و در ذهنش تصویرسازی کند. داستان این کتاب تخیلی است و خواندن آن بچه ها را به مطالعه علاقه مند می کند .

«قصه های فی فی و باغ گل کوچولوها » نوشته: کیت چپمن، ارائه توسط: مبینا علی اکبری؛

 این کتاب، کتابیست در حوزه ی کودکان که نویسنده با استفاده از تصاویر زیبا و با بیانی جذاب و سرگرم کننده به نگارش آن پرداخته است. فی فی مهربان در واقع همان “گل فراموشم نکن” است. همان گل کوچولویی که برگ های ریز و خوشگل آبی دارد. فی فی خیلی باهوش است، همه را دوست دارد و آشپزی و باغبانی هم می کند. اما با این که اسمش “فراموشم نکن”است گاهی چیزهایی را فراموش می کند که باعث دردسرش می شوند.البته حواس پرتی فی فی کارهای او را با مزه تر می کنند و ماجراهای جالب را برایش بوجود می آورد.

 «می می نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره» نوشته:  ناصر کشاورز ،ارائه توسط: راحیل علی اکبری.

مجموعه کتاب های می می نی قصه های منظومی از بچه میمون بازیگوش و شیرین است. در هر کتاب مشکلی رفتاری از می می نی سر میزند و یا حادثه ای برای او پیش می آید که در نهایت تجربه اش را بیشتر می کند. «می می نی توپش رو به دوستاش نمی دهد. آن ها هم او را تنها میگذارند ومی می نی پی میبرد که نباید دوستانش را این طور از دست بدهد.»

«کیک کوچولوی الاغک» نوشته: شکوه قاسم نیا، ارائه توسط: اسرا شاهمرادی. موضوع اصلی این کتاب شعر کودکان است.

«گربه کوچه ما» نوشته: کلر ژوبرت، ارائه توسط نهال نجفی نژاد.

این کتاب از مجموعه کتابهای مرغک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به شمار میرود، که فریده مهدوی دامغانی آن را ترجمه کرده است.  

کتابهای مرغک در قالب قصه، بازی و سرگرمی به کودکان کمک میکند تا دنیای اطرافشان را بهتر حس کنند، بشناسند و با کنجکاوی به آن بنگرند و جستوجوگر بار بیایند، ذهنشان پرورش پیدا کند و نیروی اندیشه در آنها رشد کند.

نویسنده در این اثر سعی کرده است تا با ارائه جملاتی ساده و دلنشین برخی از نکات اخلاقی و رفتاری را به مخاطبان کودک بیاموزد که به طور مثال می‌توان به این جمله «گربه کوچه ما خیلی با ادب است؛ اما باید یاد بگیرد که پشت به کسی ننشیند»، اشاره کرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین در پایان گفت: کتابخانه عمومی ملاصدرا بیستون از توابع شهرستان هرسین نیز نشست کتاب خوان کتابخانه ای را با معرفی 6کتاب برگزار کرد که در ادامه به مرور اجمالی آن ها می پردازیم.

«غنچه ی دلتنگ» به روایت: حسین سیدی، ارائه توسط: نگین مهرابی؛

این اثر جلدچهارم از مجموعه ای چهارده جلدی است که هریک به روایتی نو از سبک زندگی معصومین پرداخته است.حسین سیدی برای نگارش این اثر به بیش از500 منبع مراجعه کرده و از 229 عنوان از آنها بهره گرفته است.

«بهشتی از زبان بهشتی» به روایت: فرامرز شعاع حسینی، ارائه توسط: زهرا رحمانی؛

شهید بهشتی بی‌گمان یکی از منحصربه‌فردترین شخصیت‌های مؤثر در پیروزی انقلاب اسلامی است، بصیرت و هوشمندی، قدرت تشکیلاتی، مدیریت و جاذبه معنوی، صداقت و اخلاص از ویژگی‌های برجسته‌ای است که او را از بسیاری از شخصیت‌های اول انقلاب متمایز می‌ساخت تا جایی که امام خمینی رحمت‌الله علیه درباره ایشان گفتند: «بهشتی یک ملت بود برای ملت ما».این اثر که به شکلی کم‌نظیر تدوین‌یافته، اگر نگوییم بهترین اثر منتشرشده در شناخت شخصیت و تأثیر او بر تحولات انقلاب اسلامی است، بی‌تردید در نوع خود کم‌نظیر است.

«مسیح کردستان» نوشته: نصرت الله محمود زاده ، ارائه توسط: نیلوفر سعیدی؛

(مسیح کردستان) زندگینامه داستانی شهید محمد بروجردی است که به قلم نصرت الله محمود زاده نوشته شده است. کتاب به زندگی و فداکاری های شهید در دو برهه پیش و پس از انقلاب اسلامی می پردازد.

«قیچی که دنبال کار می گشت» نوشته:منیره هاشمی، ارائه توسط: مائده سعیدی؛

«قیچی که دنبال کار می‌گشت»، کتابی کوتاه مصور برای کودکان، ازجمله داستان‌های تخیلی محسوب می‌شود که با جان‌بخشی به اشیاء، ابزار و وسایل و حیوانات، زمینه آشنایی کودکان با برخی مفاهیم را فراهم می‌کند.

«بانوی ملکوت» نوشته: آیة الله کریمی جهرمی، ارائه توسط: راحله خسروی؛

این کتاب در ابتدا به بررسی ویژگی های شهر قم در آینه اخبار و روایات و پس از آن به معرفی سیره و مقام والای چراغ حرم اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه را در چند بخش پرداخته است.

«مهارتهای زندگی در سیره ی رضوی» نوشته: محمدرضا شرفی، ارائه توسط: مبینا باغفلکی؛

این اثر به اندیشه و سیره علمی و عملی امام رضا در عرصه هایی چون « مهارت های ذهنی شناختی »، « مهارت های ارتباطی-اجتماعی»و « مهارت های خانوادگی تربیتی» پرداخته است.

گفتنی است سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شود و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان به کتابخوانی، به معرفی کتاب‌های مورد نظر خود می‌پردازند و در جلساتی که در فضایی صمیمی و با محوریت کتاب برگزار می‌شود، افراد شرکت‌کننده تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 985
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما