1396/4/14 چهارشنبه با موضوع تحلیل و بررسی کتاب «امام رضا(ع) و زندگی» صورت پذیرفت: همایش امام رضا(ع) را دوباره بشناسیم اداره کل ورزش و جوانان استان با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی استان و موسسه حکمت و اندیشه، همایش امام رضا (ع) را دوباره بشناسیم: تحلیل و بررسی کتاب«امام رضا(ع) و زندگی» از منابع هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه، همایش "امام رضا (ع) را دوباره بشناسیم: تحلیل و بررسی کتاب«امام رضا(ع) و زندگی»" از منابع هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، توسط  اداره کل ورزش و جوانان استان و با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و موسسه حکمت و اندیشه، امروز چهارشنبه 14 تیر ماه 96 با حضور مدیران، اساتید دانشگاه، کتابداران، دانشجویان و علاقمندان به ائمه و کتاب در محل سالن همایش اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه ارسلان حسینی مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه، ضمن عرض تشکر و خوش آمدگویی به حاضرین در همایش خاطر نشان کرد: شناخت ائمه و سیره آنها در زندگی ما بسیار تاثیرگزار است، زمانی که ما برای گرفتن حاجت و نیاز خود و یا در هنگام زیارت مقابل این بزرگواران به احترام می‌ایستیم و حاجت خود را از آنها طلب می‌کنیم، ای کاش از خود بپرسیم که چقدر در شناخت این عزیزان و زندگی آنها مطالعه کرده و گام برداشته ایم.

حسینی با اشاره به اینکه ما نباید فقط در ایام شهادت و ولادت امامان و ائمه اطهار به یاد آنها بیفتیم، گفت: می‌بایست در تمام زندگی در شناخت این عزیزان کوشا باشیم، کتاب یکی از بهترین ابزار برای شناخت این عزیزان می‌باشد.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان کتاب «امام رضا(ع) و زندگی» را یکی از کتاب های مفید و پربار در زمینه زندگی معرفی کرد و مطالعه آنرا به تمامی حاضرین پیشنهاد کرد.

در ادامه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، ابراز داشت: جشنواره کتابخوانی رضوی بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور است، از جمله تغییرات صورت گرفته در جشنواره امسال، افزایش تعداد و موضوعات کتاب‌های مسابقه می‌باشد. با توجه به اینکه این جشنواره در راستای تکریم ایام دهه کرامت برگزار می‌گردد، لذا منابعی با موضوع حضرت فاطمه معصومه و احمدبن موسی علیهم‌السلام به کتاب‌های جشنواره اضافه و تعداد کتاب‌ها دو برابر شد.

خونسار در ادامه با توجه به اینکه مهلت مسابقه مکتوب به پایان رسیده است گفت: علاقمندان میتوانند با مراجعه به سایت www.iranpl.ir  در مسابقه آنلاین تا 20 تیر شرکت نمایند.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه گفت: نکته مهم این است که ما در استان کرمانشاه، با برگزاری این گونه همایش ها و جلسات، سعی کرده‌ایم که جشنواره را از سطح یک مسابقه بالاتر ببریم و جلسات را تحلیلی و معرفتی برگزار کنیم، و بتوانیم سبک و زندگی رضوی را در بین اقشار جامعه بهتر ترویج و بسط دهیم.

حسنی خونسار با اشاره به اینکه امروز روز قلم است و به همین مناسبت در تحلیل و بررسی یک کتاب گردهم آمده‌ایم، تصریح کرد: «امام رضا ع و زندگی» کتابی است که سبک زندگی را به ما یاد می دهد و ما می توانیم از چنین کتابهایی بهتر زندگی کردن را یاد بگیریم، با انتخاب عنوان «امام رضا(ع) را دوباره بشناسیم» سعی در ترویج کتابخوانی حرفه ای داریم.

و ی در پایان ضمن تشکر از نگرش و دغدغه ویژه فرهنگی مدیرکل و کارشناسان فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان عنوان کرد: در مشارکت گیری جشنواره رضوی در کشور جزء استانهای برتر بوده ایم و یکی از این مشارکت کننده‌ها اداره کل ورزش و جوانان استان است و درآخر از زحمات مؤسسه نسیم حکمت و اندیشه به دلیل تبلیغات و هماهنگی در اجرای برنامه هم تشکر و قدردانی کرده و امیدواریم این همکاری ها همچنان ادامه یابد.

در ادامه جلسه دکتر محمد رشیدی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه، در مورد بررسی شخصیت انبیاء الهی چنین گفت: شخصیت انبیاء را از سه جنبه اعتقادی، تاریخی و فضائل و مناقب میباشد.

وی در ادامه گفت: بررسی تاریخی زندگی امامان و ائمه بسیار مهم و مفید است زیرا در مباحث تاریخی میتوان دید که تاریخ زندگی ائمه بسیار متفاوت است.

رشیدی با اشاره به اینکه سیره انبیاء بسیار مهم است گفت: کتاب «امام رضا(ع) و زندگی» کتابی است که به سیره امام پرداخته است و در آن به زندگی و رفتار امام در خانواده و جامعه پرداخته است.

این کتاب به خوبی سیره زندگی ایشان را تشریح کرده است.

در ادامه جلسه رضا کریمی معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان، گفت: این کتاب بهانه ای است برای شناخت امام رضا(ع) وگرنه کتابهایی تحلیلی تر از این باید نوشته شود.

کریمی در مورد نویسنده کتاب چنین گفت: تصور من ‌این‌ است که گردآورنده ‌کمتر تحت‌ تأثیر پیش فرض های مدرن قرار گرفته، در این کتاب مانند کتاب «مهارتهای رضوی» زندگی امام کمتر گزینش شده بطور مثال در کتاب مهارتهای زندگی عناوین مدرن مانند تفکر نقاد و خلاق وجود دارد، اما مواردی که از سیره و روایت رضوی به عنوان شاهد بیان می شود استناد دقیقی در این موضوع ندارند.

وی گفت: این کتاب نشان می دهد که سبک زندگی امام فراتر از دانسته های ما که برگرفته ار شنیده‌ها یا دیده های ما در سریال امام رضا(ع) است.  به عنوان نمونه ، مشکلات با برادران از نقاط مهم زندگی امامان ماست و در این کتاب برادران امام رضا(ع) و فرزندان موسی بنجعفر(ع) نقش مهمی در سیره رضوی دارند. البته بیشتر به نقش منفی این مسئله پرداخته می شود.

معاون اداره کتابخانه های عمومی در ادامه بیان داشت: گردآورنده کتاب از منابعی مانند کافی و عیون و کتب رجالی که اکثرا معتبر هستند استفاده کرده، همچنین مسائلی از قبیل امور غیبی و غیرمادی و دعا و ذکر انگشتر هم‌ که نباید در سبک‌زندگی فراموش شود بیان شده است.

کریمی در پایان گفت در کتاب «امام رضا(ع) و زندگی» سه نوع از چهار نوع رابطه "انسان با خودش، دیگران، خدا و طبیعت" آمده است. رابطه با طبیعت (مانند ماجرای ضامن آهو) به دلایلی پرداخته نشده است.

در پایان جلسه سه نفر از حاضرینی که کتاب را مطالعه کرده اند به طور مختصر به بیان نظرات خود در مورد کتاب پرداختند.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1147
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما