1396/6/16 پنجشنبه به مناسبت عید غدیر صورت پذیرفت؛ نشست کتاب‌خوان با موضوع غدیر و سیره امام علی(ع) با تلاش کتابداران کتابخانه عمومی امیرکبیر، به مناسبت عید غدیر خم و دهه امامت و ولایت، نسشت کتاب‌خوان با موضوع غدیر و سیره امام علی(ع) با حضور دوستداران اهل بیت و کتاب در محل سالن جلسات کتابخانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با تلاش کتابداران کتابخانه عمومی امیرکبیر، به مناسبت عید غدیر خم و دهه امامت و ولایت، نسشت کتاب‌خوان با موضوع غدیر و سیره امام علی(ع) روز 13 شهریور ماه با حضور دوستداران اهل بیت و کتاب در محل سالن جلسات کتابخانه برگزار شد.

در ابتدای نشست الهام خنجر کتابدار کتابخانه عمومی امیرکبیر، ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، در خصوص نشست هایی که در کتابخانه برگزار می‌شود مطالبی را عنوان کردند در ادامه 5 نفر از حضار هر کدام به مدت 7 دقیقه فرصت یافتند که کتابی با موضوع زندگی امیر المومنین و غدیر معرفی نمایند.

«روایت دریا» نوشته: محمد محمدیان، ارائه توسط: فاطمه سادات امامی؛

امامی در ابتدا ضمن معرفی کتاب «روایت دریا» چنین عنوان کردند: که عنوان کتاب استعاره از حضرت علی(ع) بوده و حادثه غدیر را از منظر خود امام معرفی می کند.

«آنگاه هدایت شدم» نوشته: محمد تیجانی سماوی، ارائه توسط: سارا قربانی؛

در ادامه خانم قربانی کتاب «آنگاه که هدایت شدم» نوشته: محمد تیجانی؛ را بعنوان دومین کتاب نشست معرفی و ارائه کرد و گفت: «آنگاه که هدایت شدم» کتابی است که مولف آن اهل تسنع بود که بعدها به مذهب تشیع گرایش پیدا کرد. از دیگر کتاب های تیجانی «کلید مشکل ها، اهل بیت» می باشد. نقطه عطف کتاب داستانی و واقعی بودنش می باشد. اینکه با زبان ساده واقعیات زندگی خود را در قالب داستان بیان نموده و با مخاطب سخن می گوید.

وی گفت: محمد تیجانی از ابتدای کودکی حافظ نیمی از قرآن می شود و پس از آنکه با پدرش به مساجد میرفت با مذهب خود اهل سنت مالکی انس گرفته و جزئی از وجودش می شود، تا اینکه در طی سفری با فردی شیعه آشنا شده و همراه او به عراق می رود و در آنجا با محمد باقر صدر ملاقات هایی داشته که سبب رفع شبهات او در رابطه با دین اسلام و مذهاب دیگر همچون وهابیت می شود و در نتیجه این رابطه محد تیجانی به تشیع تغییر مذهب می دهد.

«غدیر» نوشته: علی صفایی حائری، «صدای عدالت انسانی» نوشته: جرج جرداق مسیحی؛  ارائه توسط: فریبا طهماسبی؛

طهماسبی ضمن معرفی کتاب به حاضرین گفت: جرج جرداق گرچه از علی می نویسد ولی برای علی نمی نویسد بلکه برای همه می گوید.

وی کتاب دیگری را با عنوان «غدیر» معرفی کرد و گفت: اصل موضوع کتاب درباره ولایت و چرایی اتفاق افتادن واقعه غدیر است. اساسی ترین پیام پیامبر غدیر بود و برای هیچ کدام از ادیان این اصل اتفاق نیفتاده است. ولایت یعنی دوست داشتن و همه امام را دوست داشتند چون عدالتی را در هر صورت اجرا می کردند حتی در حق دشمنانش.

«فروغ ولایت» نوشته: آیت الله جعفر سبحانی، ارائه توسط: مرجان فرخ پی؛

«علی (ع) تنهاست» نوشته: دکتر علی شریعتی، ارائه توسط: فاطمه منیعی؛ 

منیعی در معرفی دکتر شریعتی گفت: در سال 1312 به دنیا آمد و 1356 در لندن از دنیا رفت. در فرانسه تحصیلاتش را در رشته جامعه شناسی و مبانی علم تاریخ ادامه داد. دکتر در مبارزات مردم الجزایر شرکت کرد. شریعتی زندگی امام را به سه بخش تقسیم می کند. 23 سال مبارزه برای مکتب اسلام در کنار پیامبر، 5 سال سکوت برای حفظ اسلام و 4 سال و نیم خلافت.

در پایان رضا کریمی معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان، ضمن تقدیر و تشکر از افرادی که به معرفی کتاب پرداختند و حاضرین در جلسه گفت:  از نقاط مثبت سخنرانی ها، برقراری ارتباط با کتاب ها و پرداختن به بخش های مختلف آن است.

لازم بذکر است، از سوی کتابخانه امیرکبیر، به ارائه کنندگان نشست هدایا و تقدیر نامه اهدا شد. امید است با گسترش چنین فعالیت هایی و برگزاری هر چه بیشتر نشست های کتاب‌خوانی بتوان در جهت گسترش کتابخوانی و بالابردن میانگین مطالعه در کشور گامی موثر برداشته شود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 799
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما